-
Tło historyczne
-
Pojęcia
-
Teksty z epoki
<
>
- Średniowiecze trwało między starożytnością a nowożytnością. Za jego początek przyjmuje się upadek z Rzymu (476 r. n. e.), a za koniec odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba (1492 r.) lub zdobycie Konstantynopola (1453 r.), ale też wynalezienie druku przez Jana Gutenberga (1455 r.).
- Ważną rolę w społeczeństwie średniowiecznym odgrywał Kościół Katolicki, a szczególnie biskup Rzymu, czyli papież. Z czasem Kościół stał się instytucją, która posiadała wiele bogactw i ziemi. Władca miał prawo nominacji biskupów i opatów (inwestytura). Europa podzieliła się na obóz wierny papieżowi i wierny cesarzowi. Zwycięski okazał się ojciec święty, który zagwarantował sobie wyłączne prawo do osadzania stanowisk biskupich i opackich. Literatura tej epoki to niewątpliwie utwory sakralne i religijne, jak: „Bogurodzica”, „Lament świętokrzyski”, „Legenda o świętym Aleksym”. Było to spowodowane wpisaniem się chrześcijaństwa w kulturę i tożsamość Europy (tzw. uniwersalizm- ten sam: język, religia, architektura, itd.)
- Od końca XI wieku do końca XIII wieku trwał okres krucjat. Rzesze krzyżowców walczyło w Ziemi Świętej w obronie Jerozolimy. Ostatecznie wyprawy krzyżowe na trwałe poróżniły świat chrześcijański z muzułmańskim.
W czasie tej epoki historycznej powstawały utwory: miłosne, dworskie i rycerskie („Pieśń o Rolandzie”, „Dzieje Tristana i Izoldy”). - W XIV wieku na całym kontynencie wybuchła epidemia dżumy, która niewątpliwie wpłynęła na tematykę śmierci w literaturze („danse macabre”), która także była przedstawiana satyrycznie (np. Rozmowy mistrza Polikarpa ze śmiercią).
- Na polecenie władców często były spisywane dzieje danego państwa („Kronika polska”). Niektórzy twórcy pisali dzieła odróżniające się od innych z tego okresu („Wielki Testament”) oraz te, które zapowiadały nową epokę w historii („Boska Komedia”).
- lorem ipsum